Twin Mountain Blood Bowl ALL-STAR Game Season 2!
  • Lördagen den 18;e Januari spelas årets viktigaste blood bowl match på Draknästets SK i Sundsvall!

    Eventet kommer att starta klockan 12:00.

    Varje coach som kommer ger sitt lag en assistant coach om du inte kommer klädd som en cheerleader , då får då självklart vara det istället om du vill (Cheerleader regeln gäller alla besökare).

    En 100% opartisk och mutbar blood bowl domare kommer att finnas på plats så ladda med mutor om ni tänkte spela ful =P

    Vinnarna vinner fansen beundran och "bragging rights" för resten av säsongen!

    Skulle matchen sluta oavgjort så avgörs matchen med en kick-off.

    Jag kommer ta med lag och spelplan om någon vill testa blood bowl , detta är ett perfekt tillfälle för nya spelare att komma in och ta del av vår fantastiska spelgrupp och se vad vi håller på med men även testa spelet om så önskas =)


    Följande lag och Coacher representerar varje grupp.

    Grupp A

    Brightvalley Dumpster Divers - Skaven - Thomas Könberg

    Bumbibjörnarna - Slann - Andreas Uppling

    Deepsong Reefers - High Elves - Johan Selin

    Drunks and Bastards - Dwarfs - Patrik Karlsson

    Folkpest - Nurgle - Daniel Höglund

    Granloholm Gasbags - Nurgle - Daniel Björkman

    Greenskin Cowboys - Orcz - Alfred Skoglund

    Kalla Handen BK - Norse - Helena Hallin

    No Brainers - Necromantic - Roger Forsman

    The Hateful 8 - Necromantic - Tim Skoglund


    Grupp B


    AASVR - Undead - Daniel Röstberg

    Habanero Hooligans - Halflings - Magnus Eriksson

    Konnys Knutteklubbs Korpenlag - Humans - Jacob Edbom

    MMSfEF BK - Amazon - Alfred Janson

    Neriaks forsaken - Dark Elves - Patrik Engberg

    Netherlands Bloodbowl Association - Underworld - Fredrik Nestorsson

    Ogres? - Ogre - Grupp A

    Pushy Galore - Chaos Pact - Henrik Andersson

    The 13th Ratt's Incredible Paws - Skaven - Morgan Deldén

    TMNÖ - Lizardmen . Daniel Toivonen



    All-star laget kommer representeras av en spelare från varje lag samt gruppens bästa målgörare och skadegörare? ehn

    Hoppas att se några nya ansikten!

    Välkommen in!


  • Grupp A's AllStar lag är klart!


    Spelaren med flest td's är:

    Speedy Gonzales , Gutter Runner från Brightvalley Dumpster Divers.


    Spelaren med flest cas är:

    Sir Lancelot , Wight från No Brainers.


    Top spelare från varje lag!


    Bombo Bumbi , Slaan Catcher från Bumbibjörnarna

    Splatter, Deathroller från Drunks and Bastards

    Peter Stubbe , Werewolf från The hateful 8

    Pim , Werewolf från No Brainers

    Spike , Nurgle Warrior från Folkpest

    Kalor , Nurgle Warrior från Granloholm gasbags

    Glor'aquaeus , Highelf Thrower från Deepsong Reefers

    Alfhild , Norse Lineman från Kalla Handen BK

    Inget Namn , Black Orc från Greenskin Cowboys

    Gadget Hackwrench , Gutter Runner från Brightvalley Dumpster Divers.


    Coach: Patrik Karlsson
  • Grupp B's AllStar lag är klart!


    Spelaren med flest td's är:
    Jonny Julben, Human Catcher från Konnys Knutteklubbs Korpenlag

    Spelaren med flest cas är:
    Camilla , Amazon Catcher från Moder Margaretas
    Skola för Elaka Flickor BK

    Top spelare från varje lag!

    Al'fred, Mummy från Altdorf Academic Society Victims Reborn

    Novis Nancy , Amazon Blitzer från Moder Margaretas
    Skola för Elaka Flickor BK

    Skink från TMNÖ

    Fester van der Ecken,The Spraying Dutchman , Skaven Thrower från Netherlands Bloodbowl Association

    Mr.MVP , Ogre från Ogres?

    Rootleg Strongbranch , Treeman från Habanero Hooligans

    Onatop , Darkelf från Pushy Galore

    Noxhil V'sek , Darkelf Blitzer från Neriaks forsaken

    "Lightning Legs" Pippy , Gutter runner från The 13th Ratt's Incredible Paws

    Stål Steffe , Human Blitzer från Konnys Knutteklubbs

    Coach: Daniel Toivonen